Tytuł projektu: Okaż kulturę. Szanuj zwierzęta i chroń naturę!
Nazwa realizatora: Stowarzyszenie Straż Ochrony Przyrody i Praw Zwierząt
Czas trwania projektu: 01.06.2017-30.11.2017
Miejsce realizacji projektu: Gmina Dąbrówno   
Kwota dofinansowania: 5000,00 zł   


Głównym celem projektu Stowarzyszenia Straż Ochrony Przyrody i Praw Zwierząt „Okaż kulturę. Szanuj zwierzęta i chroń naturę!”  realizowanym na terenie gminy Dąbrówno,  było  zainteresowanie mieszkańców problemami dotyczącym ochrony środowiska  i uświadomienie potrzeby  jego ochrony.
Podczas wystaw zorganizowanych w Gminnym Centrum Kulturalno-Bibliotecznym w Dąbrównie, Targów Organizacji Pozarządowych w Dąbrównie i Dni Dąbrówna uwrażliwiano na piękno przyrody i promowano walory przyrodnicze naszej gminy. Podczas TOPPO, Dni Dąbrówna, za pośrednictwem facebook’a, naszej strony internetowej, strony UG w Dąbrównie i w trakcie spotkań z dziećmi i młodzieżą  w szkołach podstawowych w: Dąbrównie, Elgnowie i Marwałdzie, uświadamiano, że pies, kot, krowa czy koń to istoty, które tak jak ludzie są zdolne do uczuć wyższych: cierpią, tęsknią, przywiązują się do człowieka. Spotkania na terenie szkół poprowadziła sekretarz Towarzystwa Obrony Praw Zwierząt z Ostródy.
Przygotowano ulotki i ogłoszenia, za pomocą których przekonywano  mieszkańców do konieczności przeprowadzania zabiegów czipowania i sterylizacji, aby zapobiec zagubieniom,  niekontrolowanemu rozmnażaniu zwierząt i w efekcie zmniejszeniu liczby „niechcianych i nieplanowanych” psich czy kocich maluchów. Poprzez ogłoszenia i ulotki promowano  adopcje, zabiegi sterylizacji i informowano o właściwej opiece nad zwierzętami. Rozdawano je w czasie TOPPO w Dąbrównie, Dni Dąbrówna, Dni Grunwaldu. Do współpracy zaproszono Telewizję Kopernik, która przygotowała film o organizacji i jej działaniach: „Zwierzoluby z Dąbrówna”.
Aby wykształcić  humanitarne, empatyczne  postawy ludzi  wobec zwierząt w szkołach pokazywano filmy zakupione ze środków projektu opowiadające o zwierzętach. Przekazywano za ich pośrednictwem, że zwierzę może być towarzyszem, obrońcą ,czy przewodnikiem człowieka.
Dzięki współpracy z miejscowym leśniczym  uczniów PSP w Marwałdzie zaproszono do wzięcia udziału w akcji sprzątania, sadzenia lasu oraz akcji ochrony żab. W PSP w Dąbrównie zainicjowano działalność Koła „Anioły ze szkoły”.  To 10- osobowa grupa uczniów z klas od IV do VII, którym na sercu leży dobro naszych braci mniejszych, którzy reagują na przejawy okrucieństwa wobec zwierząt, inicjują różne akcje na ich rzecz. 
Do  PSP w Dąbrównie  na spotkanie z uczniami klas V- VI zaproszono behawiorystę. Podczas spotkania dzieci nauczyły się między innymi  tego jak komunikować się ze swoim zwierzęciem, jak rozumieć sygnały przez nie wysyłane.
Trzydziestu siedmiu uczniom PSP w Dąbrównie zaproponowano wyjazd na Targi Hubertus do Ostródy. Tam dzieci przeszły ścieżką przyrodniczą przygotowaną przez lasy państwowe, poznały zwierzęta i rośliny charakterystyczne dla naszego regionu. Odwiedziły także Międzygminne Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Tomarynach, poznały warunki w jakich żyją zwierzęta, ich losy oraz  Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt Dzikich w Napromku, gdzie między innymi przeszły z leśniczym ścieżką Wilczy szlak. 
W  GCKB w Dąbrównie  zorganizowano szkolenie członków Stowarzyszenia Straż Ochrony Przyrody i Praw Zwierząt i zainteresowanych osób z behawiorystą zwierzęcym i treserem psów, bo: „Im lepiej rozumiemy zwierzęta i im więcej o nich wiemy, tym  łatwiej możemy im pomagać”. Pomagano zwierzętom cierpiącym z powodu chorób czy bezdomności. Ze środków projektu wysterylizowano 9 psów i 7 kotów. Większość z nich to zwierzęta bezdomne. Pomagano także w sterylizacji zwierząt osób pozostających w trudnej sytuacji materialnej. Zakupiono ponad 100kg karmy dla zwierząt, leki i środki zabezpieczające przed pchłami i kleszczami.
We współpracy z władzami  i pracownikami gminy Dąbrówno poprawiono warunki bytowania zwierząt w miejscu tymczasowego pobytu stworzonym przez Gminę Dąbrówno.  Wybudowany został dodatkowy kojec, ocieplone budy i wykonane zadaszenia nad miski. Zakupiono dwa transportery do przewozu zwierząt i czytnik czipów. Dzięki projektowi powstał baner, który umożliwia łatwą identyfikację organizacji. Działania, które zostały zainicjowane w projekcie będą w dalszym ciągu kontynuowane.