Nazwa realizatora: Lisianki
Czas trwania projektu: 25.05.2019 r. – 25.09.2019 r.
Miejsce realizacji projektu:  Lisy
Kwota dofinansowania: 4 000,00 zł

 
Głównym celem projektu było przede wszystkim zwiększenie integracji społecznej i edukacja międzypokoleniowa. Dodatkowo ważna była też współpraca między społecznościami głównie chodziło o zaangażowanie wszystkich grup tj. seniorzy, dorośli, dzieci i młodzież. Przełamanie stereotypów dotyczących np. wieku pozwoliło na swobodniejsze działanie w późniejszych etapach realizacji projektu. Dzięki zrealizowanym działaniom mieszkańcy mieli możliwość zintegrowania się, lepszego poznania jak i dodatkowego poszerzania swojej wiedzy. W trakcie realizacji projektu wszyscy uczestnicy mieli możliwość porozmawiania o swoim regionie o tym jak teraz się żyje i jak żyło się kiedyś, co spowodowało, że zmniejszyły się bariery międzypokoleniowe.

 Projekt został zrealizowany poprzez następujące działania:

 Działanie I - Rekrutacja- została poinformowana jak największa liczba osób o zamierzonych działaniach.

 Działanie II Piknik rodzinny-  to działanie zostało zrealizowane  w rodzinnym klimacie, co pozwoliło na zwiększenie liczby uczestników.

 Działanie III - Warsztaty tkackie - był to fantastyczny powrót do korzeni. Udało się sprowadzić osobę z Muzeum w Węgorzewie, która przybliżała tajniki tkackie uczestnikom projektu, którzy z ogromnym zapałem chłonęli wiedzę.

 Działanie IV - Warsztaty krawieckie- warsztaty te poprowadziła prezes grupy, która jest po szkole krawieckiej. W ramach tych zajęć można było nauczyć się podstaw szycia, m. in. jak wykroić spódnicę czy spodnie oraz spróbować je uszyć. Na warsztatach powstały piękne spódniczki i spodenki. 

 Działanie V - Warsztaty plastyczne- podczas tych zajęć każdy uczestnik zaprojektował swoją koszulkę co spowodowało ,że wyobraźnia uczestników zaczęła działać i każdy stworzył swoją wymarzoną koszulkę- jedyną i niepowtarzalną.

 Działanie VI - Podsumowanie projektu-wrzesień- to zwieńczenie wspólnej pracy,  został zorganizowany mini pokaz mody z ubrań, które zostały wykonane w czasie projektu, nagrodzone zostały najlepsze prace. W czasie podsumowania można było zasiąść przy ognisku i porozmawiać z rodziną, znajomymi.

 Poprzez realizację projektu nastąpiło wspólne poznawanie siebie i odkrywanie tego jak ważna jest wspólna praca i jak ważną rolę odgrywa każdy z nas w społeczności w szczególności w wiejskim społeczeństwie. Największym dobrem wspólnym była zdobyta wiedza i umiejętności mieszkańców. Można nawet rzec, że przekazywane dobro innym mieszkańcom uchroni od zapomnienia-historię i umiejętności. Uczestnicy nawiązali wspólne tematy do rozmów nie tylko w czasie trwania projektu , ale przede wszystkim po jego zakończeniu i planują dalsze działania.